Mýval-domácí zvíře?

25. ledna 2008 v 17:30 | Tirit |  Články

Mýval

Mýval severní - Procyon lotor - patří do čeledi medvídkovitých spolu s dalšími sedmi druhy, z nichž většina je chráněna. Mýval severní chráněn není a to proto, že se dovede o sebe dobře postarat sám a je paradoxem, že se musí lidé (v Americe) chránit proti němu! Pro chov v bytě se rozhodně nehodí. On však sám k lidem a jejich obydlí lne přímo vášnivě a proto se snaží vybudovat si v blízkosti člověka své teritorium. Znamená to, že by chtěl s člověkem kamarádit, přátelit se? Ani náhodou!

Mývalův americký domov

Ve své domovině - Severní, Střední a Jižní Americe - je mýval považován za nepřítele. Farmáři ho pronásledují kvůli značným škodám v kukuřičných polích, ovoci a zelenině a proto je jejich ideou: Všechny mývaly postřílet! Tomu se ovšem ochránci přírody právem brání, protože zlikvidovat nějaký živočišný druh jde snadno, horší už je vrátit zvíře do přírody. A tak se staví mnohakilometrové "protimývalí" zátarasy, jejich budování je obtížné z toho důvodu, že protivníkem je zvířátko velmi rafinované a šikovné. O tom ví svoje obyvatelé měst, kam se mývalové houfně stahují! Proč? Mají zde potravu přímo naservírovanou - popelnice, spíže, sklepy a další prostory domů jim poskytují výběr jídel všeho druhu. A co mývalům chutná nejvíce? Skoro všechno - maso, vejce, ovoce, zelenina, hmyz, natě zelených rostlin - ovšem největší lahůdka jsou zbytky po lidech! Mývalové nadělají nejen spoustu škod, ale obtěžují navíc povykem (zejména v době námluv), a tak obyvatelé domu, kde se zalíbilo mývalům, jsou časem zralí na nervové sanatorium… Nic jim není platné kladení pastí, pobíjení budov kluzkým povrchem (po němž není možno šplhat) či pouštění velmi hlasité hudby. Jeho nepřáteli ve volné přírodě (kromě člověka, jež ho loví pro kožešinu) jsou puma, rys a kojot.

Jak se dostal mýval do Evropy

V 30 letech 20.století byl dovážen do Evropy jako zvíře určené pro kuchyňskou úpravu. Mývalové utíkali z farem, ale byli také hromadně vypouštěni na svobodu. V 50 - 60letech tak díky tomu v Německu vznikla divoká populace, která se rozmnožila a migrovala do okolních zemí. Od 80 let objevují se čím dál častěji informace o výskytu stop například v západních oblastech Polska. Tento mýval je okolo 65 cm dlouhý, jeho ohon má délku 45cm. Přebývá nejčastěji nad břehy jezer a řek. Výborně plave a šplhá, na lov vychází za noci. Rád lidem vybírá kurníky a králíkárny. Stává se tak součástí polské fauny. V oblibu přichází i jako domácí mazlíček.

Co od něj můžete doma očekávat?

Nepodléhejte iluzi, že vám může nahradit pejska nebo kočičku. Malý medvídek je samozřejmě roztomilý a mazlivý jako každé mládě, může tedy vzbudit touhu mít ho doma. Ale fáze "plyšového mazlíka" velmi brzo končí. Už dospívající mýval je divoký, nezkrotný, kousavý, škrábavý a neuznává žádný řád a pravidla. Dospělí jedinec je vysloveně nevrlý a samotářský - od lidí chce jen jídlo, jinak o ně nestojí.
Dospělý mýval může být dlouhý 60 - 90 cm a těžký od 6 do 10 kg. Celkové zbarvení je šedavé, obličejová část světlejší s výraznými tmavými pruhy pod očima. Ve volné přírodě sameček žije ve skupině s několika samičkami, které jsou 60 - 65 dní březí a rodí 3 až 5 mláďat. Mývalové jsou aktivní převážně za soumraku, velmi dobře plavou a lezou po stromech. S oblibou vyhledávají vykotlané stromy. Jako jiní medvídkové i oni upadají na zimu do zimního spánku. Jsou čistotní a nezapáchají, ale chodit na WC na jedno místo - jako kočičku - ho nenaučíte! To že mýval vše omývá, není až tak docela pravda. Mývalové ve volné přírodě s oblibou hledají potravu při březích potoků a jezer. A protože tlapkami vytáhnou nepřehlednou hrst všeho možného a potřebují vidět, zda obsahuje něco k snědku musí svůj úlovek propláchnout - použijí tedy styl jako při rýžování zlata. Lidé tuto jeho činnost (vlastnost) vnímají jako omývání - odtud pak jeho pojmenování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 niky kanak niky kanak | E-mail | 7. října 2008 v 19:03 | Reagovat

Aby přijel mýval do Klatov

2 iuqjnpl iuqjnpl | E-mail | Web | 28. května 2009 v 9:25 | Reagovat

mDRK1R  <a href="http://hmfwzeppzurj.com/">hmfwzeppzurj</a>, [url=http://nvigphklwxyc.com/]nvigphklwxyc[/url], [link=http://kwedjnnsmwvn.com/]kwedjnnsmwvn[/link], http://gcequfwiqmfv.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama